Будинкові лічильники на воду

Будинкові лічильники на воду – виконання вимог законодавства.

Відповідно до законодавства, зокрема, Закону «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання»  (ст.3,4,5,6), що вступив у дію ще в серпні 2017 року, всі житлові об’єкти необхідно забезпечити приладами комерційного обліку холодної води.
Такі лічильники повинні бути встановлення на усіх багатоквартирних житлових будинках. Вимог щодо конкретної марки, типу для обладнання обліку споживання холодної води у будинку немає. Щодо принципів знімання даних, то це може бути як ручне знімання даних, так і метод інкасаторського знімання через дистанційні прилади, які передають радіосигнал. Вони діють за принципом, коли в один і той же час зчитуються показання – на 1 число в 00:00.
Вся процедура встановлення приладів обліку регламентована законодавством, а всі фінансові видатки законодавець поклав на споживачів… Цільових коштів на встановлення вузлів обліку не передбачено, тому підприємства-надавачі послуг по всій Україні змушені будуть закладати у вартість приладів кредитні кошти, які мають досить високі ставки за кредитами… Варіантів, встановлення лічильника є декілька:
1. Надається згода на встановлення на умовах оператора, або мовчазна згода.
Це той випадок, коли УВКГ бере кредити, встановлює лічильник, а потім всім абонентам даного будинку виставляється плата – внески, які вони мають сплачувати до 5 років.
2. Коли споживач отримав повідомлення про намір встановлення і наприклад ОСББ хоче погодження умов встановлення з УВКГ.
Це той випадок, коли певні компоненти для лічильника вже є. Наприклад, є арматура, яка входить у вузол обліку. А встановити чи замінити треба лише лічильник.
3. Самостійне встановлення. Споживчі самостійно встановлюють лічильник: проводять фінансування та оснащення, проектування, вибір проектувальника, обладнання, монтажної організації тощо.
4. Органами місцевого самоврядування можуть бути виділити кошти з місцевого бюджету на оснащення лічильниками будівель.
Внески за встановлення лічильника виконавцю у такому випадку не сплачуються.
Розрахунок нарахування оплати за спожиту воду здійснюється так:

Докладно ознайомитись з методикою розрахунків можна у НАКАЗІ МІНІСТЕРСТВА РЕГІОНАЛЬНОГО РОЗВИТКУ, БУДІВНИЦТВА ТА ЖИТЛОВО-КОМУНАЛЬНОГО ГОСПОДАРСТВА УКРАЇНИ ВІД 22.11.2018 № 315 ( Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 28 грудня 2018 р. за № 1502/32954 ) « Про затвердження Методики розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг» та розміщеному на сайті Верховної Ради України ( https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z1502-18 ).
Власник або співвласники приміщень мають право протягом двох місяців після того, як отримали повідомлення від УВКГ про намір встановити загальнобудинковий лічильник на воду, повідомити надавачеві послуг водопостачання та водовідведення:
про свою згоду;
про намір запропонувати інші умови встановлення лічильника;
про намір поставити лічильник самостійно.
Якщо мешканці на повідомлення ніяк не реагують, то за законом оператор мереж розпочинає встановлення приладів обліку. Те саме відбувається, якщо власники приміщення заявили про намір запропонувати інші умови або повідомили, що поставлять лічильники самі, але протягом чотирьох місяців із моменту повідомлення оператором цього так і не зробили.
У разі, коли власники перешкоджають установленню лічильника, оператор може отримати судовий дозвіл на сервітут – право обмеженого користування частиною приміщення, щоб прилади все-таки було встановлено.
Лічильники належать власнику приміщення, він же відповідає за їх збереження. Прилади беруть на облік протягом 14 днів із моменту встановлення або з моменту подання звернення власника до оператора мереж.
Для Славути, станом на сьогодні , необхідно 218 лічильників з діаметром патрубків для підключення труби водогону 50 мм. Як показує практика, надійними та такими , що мають оптимальне співвідношення ціна/якість/довговічність є лічильники для води польських фірм, наприклад – POWOGAZ. Вартість залежить від курсу валюти та може змінюватися. Сьогодні ціна одного механічного лічильника на будинок з монтажним комплектом та роботою в середньому становить 20 000 грн.. Електромеханічний лічильник з монтажним комплектом та приладом автоматичної передачі даних на один будинок обійдеться значно дорожче, близько 60 000 грн. При встановленні механічних лічильників потреба у коштах складає – 4 360 000 грн., електромеханічних – 13 080 000 грн..