ДЕШЕВА ВОДА – ДОРОГА ПОСЛУГА

Вода є основою життя. Коли вона тече з наших кранів, ми, жителі міста, не замислюємося над тим, звідки вона береться, куди потрапляє після використання та від чого залежить вартість її доставки до наших осель.

У нашому місті забір, очищення та постачання води – основний напрямок діяльності комунального підприємства «Славутське УВКГ», яке цілодобово надає послуги 13 891 фізичним та 473 юридичним особам.

Уже неодноразово повідомлялося, що водопостачання нашого міста – це величезний і затратний процес трьох етапів підйомів води з артезіанських свердловин (глибина яких 100-150 м), її очистки та доставки до домівок славутчан. Варто наголосити, що для підняття кожного літра води з глибини артезіанської свердловини потрібно затратити більше електроенергії, ніж подати її споживачам з річки чи озера.

Славутська вода досить якісна. Але, на жаль, через зношеність мереж є проблеми з вторинним забрудненням. Загалом потрібно замінити біля 10 км. азбестоцементних труб, над цим підприємство поетапно працює. Але треба усвідомлювати, що для цього потрібні кошти, а в діючому тарифі на такі заходи закладено мінімум.

Тариф, який сьогодні визначений підприємством, складається з двох головних статей витрат: заробітна плата (середня її величина на підприємстві – 8 740 грн.) та електроенергія, яка складає в собівартості більше 30%. Від ціни останньої підприємство максимально залежне, адже якщо зростає ціна на неї, то це змушує його переглядати тарифи на послуги у сторону збільшення.

Також у ціну послуги входять витрати на ремонт, амортизацію, податки та збори, які теж зазнають постійного підвищення. Якщо не будуть зростати складові тарифу, то не буде підстав піднімати його вартість.

І якщо типовий водоканал країни ЄС скеровує на розвиток до 40% доходів, то в нашій країні на модернізацію та заміну мереж залишаються мізерні кошти. Приміром, у КП «Славутське УВКГ» лише три статті видатків — електроенергія, зарплата, податки — «зʼїдають» біля 90% надходжень.

Дехто спекулює та тому, що тарифи на водопостачання та водовідведення у нашому місті дуже високі, але ж і в інших містах Хмельницької області вони недешеві. Для порівняння (ціна в грн. за м.куб.) станом на 01.08.2020 року: м. Славута – 18,1 (централізоване водопостачання з використанням внутрішньобудинкових систем), 15,06 (централізоване водовідведення з використанням внутрішньобудинкових систем); м. Ізяслав відповідно – 13,83; 24,1, м. Шепетівка – 17,12; 17,98, м. Деражня – 13,35; 20,25, м. Старокостянтинів – 13,68; 15,58, м. Нетішин – 13,96; 16,7.

Порівнювати Славуту з містами, де населення у десятки разів більше, наприклад, Хмельницький, або ж Кам’янець-Подільський, де воду для споживачів постачають із Дністра – некоректно, так само, як і якість цієї води.

Підсумовуючи, важливо наголосити, що питання якості води, вартості її доставки до осель – це також і спільна відповідальність як підприємства, так і споживачів, які станом на 30.09.2020 року заборгували водоканалу за спожиті послуги 1 261, 4 тис. грн, що негативно позначається на фінансово-господарській діяльності КП «Славутське УВКГ» та на можливості покращувати свої послуги.